76 rocznica walk wrześniowych pod Aleksandrowem

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 października 2015

26 września, na cmentarzu wojennym w Sigle  odbyła się uroczystość 76 rocznicy walk wrześniowych pod Aleksandrowem. W uroczystościach wzięły udział delegacje władz samorządowych regionu reprezentujących Starostwo Powiatowe w Biłgoraju na czele ze Starostą Powiatu Biłgorajskiego Marianem Tokarskim, Urząd Gminy Łukowa z wójtem Stanisławem Kozyrą, Urząd Gminy Tereszpol z wójtem Jackiem Pawlukiem oraz Urząd Gminy Aleksandrów reprezentowanym przez Wójta Józefa Henryka Białego, z-cę Zbigniewa Bielaka oraz pracowników urzędu.

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Księżpolu (Maria Biały - kierownik  Banku Spółdzielczego w Księżpolu Filia w Aleksandrowie) oraz Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju.

Jak co roku na uroczystość w Sigle licznie przybyły delegacje organizacji kombatanckich. W tym roku były to poczty sztandarowe i delegacje reprezentujące: 

Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych (Okręg Zamość, koło miejskie z Zamościa i koła terenowe z Frampola (prezes Kazimierz Czekanowski), Gorajca (prezes Jan Kurek), Józefowa (prezes Stanisław Bil), Zamościa (Stanisław Maruszak).

Światowy Związek Żołnierzy AK - koło rejonowe w Starym Zamościu (prezes Kazimierz Niedziela) i w Aleksandrowie reprezentowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, które przybyły na uroczystość ze sztandarem związku).

Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych - koło gminne z Łukowej (prezes Czesław Grzyb), z Suśca (prezes Edward Trześniowski), z Uchań (prezes Tadeusz Brzuchala).

Stowarzyszenie Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Biłgorajskiej - koło gminne z Aleksandrowa (prezes Edward Nowak), Księżpol  (prezes - Apolonia Strus). Koło w Biłgoraju reprezentowane było przez uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, którzy przybyli ze sztandarem stowarzyszenia.

Związek Inwalidów Wojennych – poczty sztandarowe oddziałów z Biłgoraja (prezes – Jan Filit), Tomaszowa Lubelskiego (prezes – Bolesław Steczkiewicz), Zamościa (prezes – Lucjan Dudek).

Stowarzyszenie Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej (prezes – Henryk Skubisz).

Stowarzyszenie Dzieci Zamojszczyzny w Biłgoraju – Zarząd Centralny (prezes – Bolesław Szymanik).

Stowarzyszenie Dzieci Zamojszczyzny w Łukowej.

Towarzystwo Opieki nad Majdankiem (Aleksandrów i Łukowa)

Zamojska Rodzina Katyńska (Halina i Zbigniew Padjasowie ze Zwierzyńca).

Tomaszowski Szwadron im. 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza z Tomaszowa Lubelskiego, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w naszej uroczystości.

Poczty sztandarowe OSP Aleksandrów Drugi (prezes - Henryk Puźniak), Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie (dyrektor Lucyna Wszoła i wicedyrektor Krzysztof Kwiatkowski), Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie (dyrektor – Jan Palikot). Licznie przybyli uczniowie miejscowych szkół nauczyciele oraz mieszkańcy naszej gminy i okolic.

Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu państwowego, nastąpiła ceremonia złożenia wieńców i wiązanek. Asystę honorową przy pomniku pełnili żołnierze Tomaszowskiego Szwadronu im. 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza z Tomaszowa Lubelskiego, których udział w uroczystości podniósł jej rangę, wzbudził niekłamane zainteresowanie a jednocześnie stanowił niewątpliwą atrakcję dla wszystkich zgromadzonych.

Dalsza część uroczystości odbyła się w namiocie na Polanie Dąbrowa. Po powitaniu zgromadzonych przez Wójta Gminy Aleksandrów Józefa Henryka Białego, odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny.

Jak co roku wiersze i piosenki przygotowane z dużym zaangażowaniem ze strony nauczycieli i uczniów spotkały się z ciepłym przyjęciem słuchaczy. Występy dzieci wzbogaciły pieśni w wykonaniu Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Aleksandrowiacy” oraz koncert Gminnej Orkiestry Dętej.

Mszę Świętą w intencji walczących, poległych w obronie Ojczyzny żołnierzy i partyzantów odprawił ks. Tadeusz Solski.

Jak co roku uroczystość w Aleksandrowie jest okazją do spotkania się członków środowisk kombatanckich działających w naszym regionie, żywą, plenerową lekcją historii.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-06
Data publikacji:2015-10-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4060