Profilaktyczne Badanie Morfologii Krwi

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 września 2018

PROFILAKTYKA PO LUBELSKU 

Profilaktyka jest niezwykle istotną częścią medycyny od zawsze niedoinwestowaną i zaniedbywaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym, że działania profilaktyczne i edukacja zdrowotna w Polsce przedstawia wiele braków, lekarze rodzinni zrzeszeni w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców podjęli inicjatywę zmniejszenia tych niedostatków przynajmniej wobec własnych pacjentów. Cegłą łatającą wyrwę w murze profilaktyki jest PROFILAKTYKA PO LUBELSKU – cykl akcji profilaktycznych prowadzonych na terenie województwalubelskiegoprzezlekarzyzrzeszonych w LZLR-P i skierowany do ich pacjentów.  

Pierwsza, inauguracyjna akcja cyklu odbyła się w 2015 roku 22 września w Międzynarodowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród pacjentów świadczącym o dużej potrzebie podobnych działań. 

Dotychczasowe efekty akcji są mierzalne -wykonano kilkanaście tysięcy badań morfologii krwi. Ale czy da się policzyć wartość ludzkiego życia? Wśród osób, które zarejestrowały się w trakcie akcji PROFILAKTYKA PO LUBELSKU jako potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku są tacy, którzy zostali dawcami faktycznymi dając tym samym innym jedyną szansą na ratunek.  

Kontynuując dobrą tradycję, również w tym roku w związku z Międzynarodowym Dniem Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej obędzie się kolejna akcja PROFILAKTYKA PO LUBELSKU. Do tej pory była to inicjatywa realizowane wyłącznie na terenie Lubelszczyzny. O jej wartości świadczy fakt, że dołączają do nas inni. W tym roku w PROFILAKTYCE PO LUBELSKU obok 184 przychodni lubelskich wezmą udział przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej z Poznania i okolic oraz z Podlasia. Są deklaracje, że w przyszłym roku dołączą następni z innych regionów Polski. Bardzo cieszymy się, że akcja rozwija się i przekracza granice województwa lubelskiego. 

W ramach akcji przewidziana jest edukacja dotycząca potrzeb transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz możliwości zostania ich dawcą. W tym zakresie akcję wspiera partner - Fundacja DKMS. W przychodniach biorących udział w tym przedsięwzięciu będą plakaty i ulotki informujące o szczegółach transplantacji komórek macierzystych szpiku. Personel przychodni będzie udzielał wyjaśnień w tej kwestii i rejestrował potencjalnych dawców komórek macierzystych szpiku.  Każdy, kto zdecyduje się zostać potencjalnym dawcą może się zarejestrować w swojej przychodni od 18 września do 21 września w godzinach od 8.00 do 18.00 i 24 września od godziny 8.00 do 13.00. 

24 września przychodnie uczestniczące w akcji od godziny 8.00 do 13.00 będą pobierać swoim pacjentom krew na morfologię krwi. Wykonawcą analiz będzie Centrum Medyczne LUXMED – kolejny partner akcji. Badanie zostanie wykonane każdemu pacjentowi przychodni, który w tym celu się zgłosi. Wyniki badań przekażą pacjentom ich lekarze rodzinni. Badaniasądlapacjentówbezpłatne, a ich koszty pokrywają przychodnie.  

Przygotowania do akcji obejmują nie tylko skomplikowany logistycznie proces dostarczenia materiałów do pobrań oraz odbiór analiz jednego dnia z wielu przychodni zlokalizowanych na terenie całego województwa, ale również przygotowania merytoryczne. Są to warsztatydlalekarzyrodzinnych z zakresu hematoonkologii itransplantologiizorganizowane w oparciu o siłynaukoweKliniki Hematoonkologii iTransplantacjiSzpikuUniwersytetu Medycznego w Lublinie kierowanej przez prof. Marka Husa. Szkolenie prowadzi dr Adam Walter-Croneck. 

Drugieszkolenie, dlapersonelupielęgniarskiego, obejmuje podstawy z zakresu zasad transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz warunków zostania ich dawcą. Przeszkolone pielęgniarki będą wykonywać ankiety i pobierać wymazy z wewnętrznej powierzchni policzka celem pozyskania materiału genetycznego od osób, które zgłoszą gotowość zostania dawcą komórek macierzystych szpiku.  

Ankiety i materiał genetyczny z każdej praktyki trafią do Fundacji DKMS, która prowadzi rejestr potencjalnych dawców zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa. 

 

Mamy nadzieję, że w długiej perspektywie PROFILAKTYKA PO LUBELSKU przyniesie znamienne korzyści. Wyniki pobranych morfologii są do oceny niemal natychmiast. Budowanie świadomości pacjentów w zakresie problemów zdrowotnych, w tym hematologicznych i wskazywanie możliwości ich rozwiązywania jest procesem długotrwałym. Oczywistym jest, że na efekty edukacji przyjdzie poczekać. Bardzo ważny jest każdy potencjalny dawca komórek macierzystych szpiku zarejestrowany w trakcie akcji, bo jest on jeszczejednąszansądlapotrzebującegochoregoczłowieka. Jednak dopiero odpowiedni poziom edukacji środowiskowej ma szansę sprawić, że bycie dawcą będzie powszechne, a 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-09-21
Data publikacji:2018-09-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1608