XVI Jesienne Spotkanie Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 listopada 2018

Biblioteka jest instytucją, która samym swym istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego" te przepiękne słowa wielkiego Polaka św. Jana Pawła II stanowią motto Jesiennych Spotkań Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego.

Otwierając uroczystość, która odbyła się w Aleksandrowie już po raz szesnasty przybyłych bibliotekarzy, nauczycieli, uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz bibliotek publicznych powitał Wójt Gminy Aleksandrów Józef Henryk Biały.  Na początku uczestnicy zobaczyli występ wpisujący się w obchody jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie pod opieką Ewy Jastrzębskiej. Młodzi artyści zaprezentowali piosenki i tańce oparte na fragmentach scenariusza „Pisk Białego Orła” autorstwa Adama Szafrańca. Wystąpienia specjalnych gości rozpoczęły się od spotkania z Krystyną Żmuda, poetką, regionalistką i członkinią Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego.   Poetka  w ciekawy sposób opowiedziała uczestnikom jak ważna jest poezja ludowa, prosta w formie ale tworzona sercem. Zachęciła ona także młodych ludzi do ochrony pamiątek rodzinnych, pokazując swoje zbiory. Następnie Joanna Puchacz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie  przedstawiła zgromadzonym interesującą prezentację zatytułowaną „Regionalizm w bibliotece”.  Biblioteka w Tarnogrodzie, to jedna z najlepszych bibliotek.  Posiada ona cenne zbiory regionalne, a niektóre z tych skarbów mogli zobaczyć uczestnicy jesiennego spotkania. Kreatywna biblioteka to na pewno biblioteka szkolna w Zamchu.  O tym jak to zrobić aby książnica była ważnym  miejscem  w życiu społeczności szkolnej opowiedziała Edyta Jeleń, nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zamchu, prezentując różne ciekawe inicjatywy. Uczniowie tejże szkoły przygotowali również  występ artystyczny poświęcony patronowi placówki Papieżowi Polakowi.

Podczas spotkania została także podsumowana zabawa „Miejsca Pamięci Narodowej w powiecie biłgorajskim”. Patronat honorowy objęło nad nią Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Punkt Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Biłgoraju a patronat medialny „Nowa Gazeta Biłgorajska”.  Ogółem wpłynęło 1315 kuponów (w tym najwięcej z gmin Tarnogród i Aleksandrów) z całego powiatu. Najwięcej głosów zdobył Kopiec Kościuszki w Tarnogrodzie (498 głosów)- leżący na osiedlu Błonie przy ul. Floriana Słąki, usypany został w 1917 roku dla uczczenia setnej rocznicy zgonu Tadeusza Kościuszki. Na drugim miejscu znalazł się Cmentarz partyzancki w Osuchach (315 głosów)- cmentarz powstał w lipcu 1944 r po największej bitwie partyzanckiej na terytorium dzisiejszej Polski. Na trzecim miejscu znalazł się Cmentarz wojenny z II wojny światowej w Sigle (280 głosów). Wśród prawidłowo wypełnionych kuponów wylosowano 44 laureatów z miejscowości:  Tarnogród, Goraj, Różaniec Drugi, Różaniec Pierwszy, Zamch, Wola Różaniecka, Aleksandrów, Biłgoraj, Tereszpol, Długi Kąt, Stara Wieś i Majdan Nepryski.  Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej- Punkt Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Biłgoraju i  Urząd Gminy Aleksandrów. Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę malarstwa Stefanii Wójcik oraz wystawy fotografii pn. „Ludowe inspiracje”, na której zaprezentowano prace gimnazjalistek z Koła Przyjaciół Biblioteki w Aleksandrowie i młodzieży z zespołu ludowego w Vianie (Hiszpania). Każdy, kto miał ochotę mógł także skorzystać z kiermaszu książki używanej „Książka za  uśmiech”. Wystarczyło podejść i wybrać sobie  jakąś pozycję, skorzystało z takiej oferty wiele osób.  Sylwia Ćmiel właścicielka Ciastkarni „Delicja” z Aleksandrowa przygotowała dla wszystkich gości przepyszne kolorowe babeczki i inne wypieki.

Uroczystość zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie z Biblioteką Szkolną i Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny, Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Urzędem Gminy w Aleksandrowie.

„[...] bądź odważny w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy”, cytując te słowa Zbigniewa Herberta, jednego z najbardziej uznanych polskich poetów, któremu ten rok został poświęcony, prowadząca uroczystość Justyna Bździuch Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie pogratulowała uczestnikom odwagi w promowaniu dobrej literatury, czytania i kultury. 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-11-15
Data publikacji:2018-11-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1850