Gmina Aleksandrów

Podsumowanie XVII edycji Konkursu Plastycznego pn. „ Malowane Poezją” o zasięgu ogólnopolskim

23 maja 2024

 

XVII edycja konkursu plastycznego pn. „MALOWANE POEZJĄ” o zasięgu ogólnopolskim dla uczniów szkół podstawowych już za nami. W tym roku tradycyjnie motto konkursu, stanowiły słowa  Simonidesa „Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja - mówiącym malarstwem.”.

Konkurs na przełomie 2023/2024 roku przeprowadziła Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie i Urzędem Gminy Aleksandrów. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Wójt Gminy Aleksandrów, natomiast patronat medialny: Portal sbp.pl „Poradnik Bibliotekarza, „Guliwer” i „Nowa Gazeta Biłgorajska”. Celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania poezji i wyrażenia jej za pomocą różnych technik plastycznych. Uczestnicy do wybranego wiersza tworzyli prace plastyczne. Były one wykonane różnorodnymi technikami od zwykłych kredek po grafiki komputerowe czy malarstwo. Cieszymy się ogromnie, że w tej edycji wzięło udział tak wielu uczestników. Na konkurs wpłynęło z terenu całej Polski (szkół, bibliotek, świetlic, domów kultury, klubów) ogółem 1969  prac w trzech kategoriach wiekowych (klasy I-III szkoły podstawowej – 798 prac, klasy IV-V szkoły podstawowej- 771 prac, klasy VI- VIII szkoły podstawowej - 400 prac). Większość z nich reprezentowała wysoki poziom artystyczny oraz dobre zrozumienie tematu. Zadziwiała różnorodność wykorzystanych technik plastycznych oraz  poszukiwania literackie.

Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca: Anna Świca (kulturoznawca, muzealnik, nauczyciel plastyk - Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju) oraz Wanda Buczek (instruktor - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju) i Ryszard Bździuch (bibliotekarz, fotograf amator - Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie) po wnikliwej ocenie wszystkich prac postanowiła przyznać nagrody następującym osobom:

I kategoria (klasy I-III szkoły podstawowej)

1.   nagroda główna- Magdalena Karpińska, Miejski Dom Kultury w Łomży- „Kosmos” Agnieszka Karcz,

2.   nagroda główna- Antonina Kogut, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 w Rzeszowie- „Poranek jesienny w Rudnej” Izydora Dąmbska,

3.   nagroda główna- Łucja Krakowska, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku- „Paw” Józef Antoni Birkenmajer

4.   nagroda główna- Nikola Fałtyn, Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie- „Ryby, żaby i raki” Jan Brzechwa,

5.   nagroda główna – Szymon Kania, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w  Żdanowie, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/ s w Mokrem- „Chory kotek” Stanisław Jachowicz,

6.   wyróżnienie- Maria Lejman, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku- „Okno miejskie Bronisława Ostrowska,

7.   wyróżnienie- Maja Kulnianin, Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu- „Lisek” Marek Dąbrowski,

8.   wyróżnienie- Gabriel Rybak, Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku- „Wlazł kotek na płotek” Władysław Syrokomla,

9.   wyróżnienie- Oliwia Draus, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej- „Przyjście wiosny” Jan Brzechwa,

10. wyróżnienie- Basia Nalikowska, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku- „Statek” Michała Jankowiak,

11. wyróżnienie- Nina Tobiańska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelpinie- „Ogródek” Maria Konopnicka,

12. wyróżnienie- Ada Oryszczak, Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/ s w Mokrem- „Słonecznik” Maria Pawlikowska –Jasnorzewska,

II kategoria (klasy IV-VI szkoły podstawowej)

1.   nagroda główna- Emma Petkowska, Młodzieżowy Dom Kultury w Łomży- „O żabie, co chciała śpiewać w stawie” Ewa Mleko,

2.   nagroda główna- Kaja Konkol, Młodzieży Dom Kultury w Lęborku- „Jak nie kochać jesieni” Tadeusz Wywrocki,

3.   nagroda główna- Kinga Trych, Osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak”, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/ s w Mokrem- „Ptasie radio” Julian Tuwim,

4.   nagroda główna- Łukasz Szklarski, Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej- Curie w Częstochowie-  „Pora na jeziora” Jadwiga Zgliszewska,

5.   nagroda główna- Kinga Zgiet, Młodzieżowy Dom Kultury w Łomży- „Koty nocą” Kalina Beluch,

6.   wyróżnienie- Julia Kurowska, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku- „Pieśń o domu” Maria Konopnicka,

7.   wyróżnienie- Franciszek Jakubowski, Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Piekoszowie- „Na łące” Ela Pasławska,

8.   wyróżnienie- Zofia Dominiak, Publiczna Szkoła Podstawowa „Cogito” w Poznaniu- „Lokomotywa” Julian Tuwim,

9.   wyróżnienie- Hanna Mużelak, Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu- „Pudełko zwane wyobraźnią” Zbigniew Herbert,

10. wyróżnienie- Kinga Koczorek, Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie- „Nosorożce w dorożce” Ludwik Jerzy Kern,

11. wyróżnienie- Wiktoria Kurek, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstania Styczniowego w Potoku Górnym- „Jednorożec” Ewa Maria Wocial,

III kategoria (kl. VII- VIII szkoły podstawowej)

1.   nagroda główna- Marta Sapis, Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej- Curie w Częstochowie- „W miejscu ciszy i spokoju” Mieczysław Borys,

2.   nagroda główna- Oliwia Wojciechowska, Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej- Curie w Częstochowie- „Stara kobieta patrzy w lustro” Regina Kantarska-Koper,

3.   nagroda główna- Maja Bździuch, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny Aleksandrowie- „Drzewa” Krzysztof Kamil Baczyński,

4.   nagroda główna- Gaja Kondrat, Stowarzyszenie „Drukarnia Wyobraźni”, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/ s w Mokrem- „Cuda i dziwy” Julian Tuwim,

5.   nagroda główna- Victoria Zemła, Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej- Curie w Częstochowie- „Oczy” Lucjan Rydel,

6.   wyróżnienie-Pola Romanowska, Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Smart School w Łodzi- „List do ludożerców” Tadeusz Różewicz,

7.   wyróżnienie- Magdalena Paluch, Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu- „Jesień” Edward Stachura,

8.   wyróżnienie- Franciszek Sobota, Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej- Curie w Częstochowie- „Aniele mój” Maria Dzienis,

9.   wyróżnienie- Aleksandra Michalak, Zespół Szkół nr 12 w Lublinie- „Jesień” Józef Czechowicz,

Kwalifikacja do wystawy:

I kategoria (klasy I-III szkoły podstawowej)

1.   Eliza Rastawicka, Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie- „Podróż na bocianie” Maria Konopnicka,

2.   Jan Nogas, Szkoła Podstawowa w Lipsku, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/ s w Mokrem- „Koty” Maria Duławska,

3.   Zofia Jabłońska, Zespół Szkolno- Przedszkolny Brudzeń Duży- „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?” Jan Twardowski,

4.   Hanna Komadowska, Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku- „Kotek” Julian Tuwim,

5.   Fabian Obszański, Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu- „Ranek w górach” Adama Asnyk,

6.   Iga Kaleszuk, Miejski Dom Kultury w Łomży- „Jeż” Michał Jankowiak,

7.   Liliana Jeleń, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej- „Kijanki” Jan Brzechwa,

8.   Jakub Ankiewicz, Pracownia Plastyczna „Kontrasty” MDK w Rybniku- „Pławienie koni” Jarosław Iwaszkiewicz,

9.   Rozalia Tomaszewska,  Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie- „Brzoza” Władysława Broniewski,

10. Martyna Król, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej-„Kochany tatusiu!” Emilia Berndsen,

11. Milan Więcek, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej-„Niedźwiedź” Jan Brzechwa,

12. Julian Kruszyński, Pracownia Plastyczna „Kontrasty” MDK w Rybniku- „Zebra” Jan Brzechwa,

13. Antoni Mika, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej-„Sen zajączka” Halina Szayerowa,

14. Emilia Mulas, Pracownia Plastyczna „Kontrasty” MDK w Rybniku- „Zebra” Jan Brzechwa,

15. Amelia Radko, Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie- „Siedmiomilowe buty” Jan Brzechwa,

16. Zofia Cwalina, Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku- „Podróż balonem” Magdalena Podobińska,

17. Jagoda Wasąg, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie- Jesień szła” Jadwiga Koleśnik,

18. Bianka Przybyłek, Szkoła Podstawowa nr 10 w Kaliszu- „Razem siadamy i baśń wymyślamy” Tomasz Plebański,

19. Alan Czubak,  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej-„Żyrafa” Jan Brzechwa,

20. Natalia Adams, Osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak”, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/ s w Mokrem- - „Kaczka dziwaczka” Jan Brzechwa,

II kategoria (klasy IV-VI szkoły podstawowej)

1.   Antonina Rogan, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Strzelinie- „Zorza” Jan Kasprowicz,

2.   Julia Wejchert, Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie- „Spóźniony słowik” Julian Tuwim,

3.   Zofia Huk, Szkoła Podstawowa w Piekoszowie- „Dwa koguty” Aleksander Fredro,

4.   Jan Nowakowski, Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie- „Dom” Zbigniew Herbert,

5.   Jakub Cegłowski, Szkoła Podstawowa nr 18 w Lublinie- „Żaba” Jan Brzechwa,

6.   Vincent Romanowski, Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Smart School w Łodzi- „Koń w chmurach” Tytus Czyżwski,

7.   Zuzanna Malinowska, Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie- „Bajka o królu” Jan Brzechwa,

8.   Hanna Jas, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Micigoździe- „Spadające z nieba” Wisława Szymborska,

9.   Błażej Staroń, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstania Styczniowego w Potoku Górnym- „Rodzina Ulmów” Józef Jeżowski,

10. Anna Putria, Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie- „Mlecze” Małgorzata Strzałkowska,

III kategoria (klasy VII- VIII szkoły podstawowej)

1.   Gabriela Wojciechowska, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jaworzni- „Portret kobiecy” Wisława Szymborska,

2.   Helena Loch, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kraśniku- „Kotek psotek, czyli nowe przygody Pimpusia Sadełko” Marcin Brykczyński,

3.   Marcelina Knap, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Błogosławionego Księdza Prymasa Stefana Kardynał Wyszyńskiego w Biłgoraju- „Koguty” Aleksander Fredro,

4.   Zuzanna Rogalka, Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej- Curie w Częstochowie- „Miłość” Maria Pawlikowska- Jasnorzewska,

5.   Aleksandra Bondyra, Szkoła Podstawowa Mokre, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/ s w Mokrem- „Nad Niemnem” Ludwik Kondratowicz,

6.   Diana Brzezińska, Zespól Szkół nr 12 w Lublinie- „On wróci” Franciszek Klimek,

7.   Amelia Mendel, Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/ s w Mokrem- Karuzela” Antoneta - Anna Bednarek,

8.   Zuzanna Talar, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Starym Sączu- „wiewiórka i bóbr” Jan Brzechwa,

9.   Tomasz Ziętek, Szkoła Podstawowa nr 18 w Lublinie- Dziki taniec” Dorota Gellner.

Komisja Konkursowa nagrodziła i wyróżniła w trzech kategoriach wiekowych 32 uczestników oraz zakwalifikowała do wystawy prace 39 osób. Dyplomy i nagrody oraz foldery zostały wysłane laureatom pocztą. Za niecenione wsparcie w przeprowadzeniu konkursu zostały również przesłane podziękowania dla patronów, jury, sponsorów, opiekunów i współorganizatorów.

Wsparcie rzeczowe i finansowe udzielili sponsorzy: Lubelski Bank Spółdzielczy, Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, Urząd Gminy Aleksandrów, Marcin Wlaź i Sławomir Wiśniewski- „MARWIN”, Piotr Mazurek- Foto Video Studio „Filmix”, Piekarnia- Cukiernia „HAZET” w Aleksandrowie i Delikatesy CENTRUM w Aleksandrowie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy laureatom. Słowa uznania składamy: patronom honorowym, patronom medialnym, sponsorom, opiekunom, władzom gminy i partnerom za wsparcie tej inicjatywy oraz nieocenioną pomoc w promowaniu literatury i sztuki wśród dzieci i młodzieży. Na stronie www.ealeksandrow.pl będzie można obejrzeć wystawę prac laureatów.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2024-05-23
Data publikacji:2024-05-23
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:355