Gmina Aleksandrów
Tydzień Bibliotek w Aleksandrowie
„Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz” to hasło Tygodnia Bibliotek w roku 2026. Jego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a obchodzony jest on w dniach 8-15 maja. Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie w jego ramach przygotowała różne działania. Patronat honorowy nad akcją objął Wójt Gminy Aleksandrów. W jego organizację włączyli się: Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, Przedszkole Samorządowe w Aleksandrowie, Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” i Koło Przyjaciół Biblioteki.
8 maja na fanpag’eu biblioteki pojawił się konkurs online „Jakie to baśnie?” dla rodzin z dziećmi. Uczestnicy mili za zadanie skojarzyć rekwizyty z tytułami bajek. Nagrodę otrzymała rodzina Dudko. 11 maja wystartował konkurs fotograficzny „Tata czyta dzieciom”. 14 maja odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka”. Tematem dyskusji były „Książki o książkach”. Odbył się także konkurs „Hasło Tygodnia Bibliotek’2026” w formie interaktywnego plakatu. Najlepszy w ułożeniu hasła z rozsypanki literowej był Wojciech Grochowicz. W tym dniu także odbyły się kalambury „Biblioteka”. Wzięła w nich udział grupa młodzieży w wieku 12-14 lat. Nastolatkowie odgadywali hasa związane z biblioteką i świetnie sobie z tym zadaniem poradzili. 14 i 15 maja odbyły się zajęcia „W Krainie Książek”, w których wzięły udział najmłodsze grupy przedszkolne z Przedszkola Samorządowego w Aleksandrowie, z ul. Klonowej i ul Wesołej pod opieką wychowawczyń, pani Anety Kaczorowskiej i pani Pauliny Bździuch. Dzieci słuchały głośnego czytania oraz wzięły udział w różnych zabawach. 15 maja odbyła się kreatywna zabawa „B jak biblioteka”. Młodzież w grupach układała z książek literę B. Liczyła się pomysłowość, spryt i dobra zabawa. Tak powstały fotografie promujące bibliotekę i książki. Również w tym dniu odbyło się głośne czytanie w ramach akcji #TataTeżCzyta-edycja 2026”, której organizatorem jest Fundacja Powszechnego Czytania. Uczestniczyły w nim dzieci z grupy czterolatków, z ul. Wesołej pod opieką wychowawczyni pani Katarzyny Tracz. Przedszkolakom czytał zaproszony rodzic, pan Michał Bielak. Maluchy wysłuchały fragmentów wesołych rymowanek z książki „Wierszyki ćwiczące nawyki” wydanej przez Wydawnictwo Publicat. Potem były rozmowy na takie tematy jak chociażby: przechodzenie przez ulicę, czytanie, pomaganie czy zabawa w piaskownicy. W czasie Tygodnia Bibliotek wypożyczający otrzymywali zakładki i sadzonki roślin doniczkowych. Została również otwarta wystawa „Kwiaty”, którą można będzie oglądać do końca czerwca bieżącego roku. Została ona użyczona dzięki uprzejmości Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Zaprezentowano na niej prace wykonane przez młodzież z Pracowni „Tęczowa Malarnia” działającej pod opieką artystyczną Anny Małgorzaty Świcy w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju. Ekspozycję tworzy kilkanaście barwnych prac pokazujących piękno kwiatów utrwalone przez młodych artystów. Na zakończenie obchodów w dniu 19.05.2026 r. odbyły się eliminacje gminne XXV edycji powiatowego konkursu czytelniczego pn. „Radość czytania”, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. prof. Jerzego Markiewicza w Biłgoraju. Etap szkolny przygotowali nauczyciele języka polskiego pani Dorota Lipian, pani Urszula Brodziak i pani Anna Kwiatkowska. W etapie gminnym Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca pani Wanda Muca (emerytowany nauczyciel bibliotekarz) oraz członkowie, pani Marianna Osuch (emerytowany nauczyciel języka polskiego) i pani Dorota Lipian (wicedyrektor i nauczyciel języka polskiego) wysłuchała 18 finalistów, którzy zaprezentowali interpretacje wybranych fragmentów z literatury polskiej i światowej. Nagrodę główną oraz przepustkę do etapu powiatowego otrzymała Gabriela Studnicka (V a). Wyróżnienia zdobyli: Anastazja Pastuszek (IV b), Maciej Seńko (IV b), Zuzanna Krzeszowiec (V a), Oliwia Marzec (V a), Matylda Nizio. Komisja wręczyła laureatom i uczestnikom pamiątkowe dyplomy i nagrody. Zostały także wręczone podziękowania komisji, nauczycielom języka polskiego i bibliotekarzom szkolnym. Uczniowie biorący udział w konkursie obejrzeli także prezentowane w bibliotece wystawy: przeglądali zbiory biblioteki oraz grali w gry planszowe. Przygotowano także dla nich poczęstunek. Scenografię uroczystości dopełniały cytaty o czytaniu oraz bukiety wiosennych kwiatów. Było to niezwykły czas spotkania z pasjonującą literaturą wybraną przez dzieci.
Biblioteka to miejsce, w którym prym wiodą książki, ale to również przestrzeń, gdzie można rozwijać różnorodne zainteresowania i pasje. Wielu użytkowników aleksandrowskiej biblioteki, skorzystało z zaproszenia i aktywnie włączyło się w promowanie kultury.
Rozwiń Metryka
| Podmiot udostępniający informację: | |
|---|---|
| Data utworzenia: | 2026-05-29 |
| Data publikacji: | 2026-05-29 |
| Osoba sporządzająca dokument: | |
| Osoba wprowadzająca dokument: | |
| Liczba odwiedzin: | 364 |

























