Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Impreza pn. „Bal w Krainie Książki”

Przejdź do - Impreza  pn. „Bal w Krainie Książki”

Ponad setka dzieci z Aleksandrowa przebranych za swoich ulubionych bohaterów literackich uczestniczyła 5 czerwca w „Balu w Krainie Książki”. Impreza odbyła się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (3-10 czerwca 2017), który  w tym roku przebiega pod hasłem „Czytanie zbliża”. Jego pomysłodawcą jest Fundacja ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”.

W imprezie uczestniczyły dzieci z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie-grupy pięciolatków i sześciolatków oraz z klasy pierwszej i klas drugich ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie pod opieką swoich wychowawczyń.  Maluchy tworzyły barwny korowód różnorodnych postaci bajkowych.

8 czerwca 2017
Czytaj więcej o: Impreza pn. „Bal w Krainie Książki”

Noc Bibliotek w Aleksandrowie

Przejdź do - Noc Bibliotek w Aleksandrowie

„Noc Bibliotek” w aleksandrowskiej bibliotece tak jak w całej Polsce odbyła się z trzeciego na czwartego czerwca pod hasłem „Czytanie porusza”.
Było to noc literacka, kameralna i pod znakiem kreatywności oraz dobrej zabawy. Uczestniczyła w niej młodzież w wieku 13-15 lat. Impreza jak co roku rozpoczęła się od tajemniczej wyprawy po zakamarkach budynku w poszukiwaniu śpiworów i słuchania dźwięków. Potem oglądaliśmy transmisję Nocy Bibliotek z głównego sztabu w Warszawie wsłuchując się w ciekawą dyskusję i głośne czytanie opowiadań z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” w wykonaniu Małgorzaty Ostrowskiej- Królikowskiej.

8 czerwca 2017
Czytaj więcej o: Noc Bibliotek w Aleksandrowie

Książki i sesja fotograficzna

Przejdź do - Książki i sesja fotograficzna

Projekt „Za drzwiami wyobraźni” realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Aleksandrowie w pełni. Został on dofinasowany przez Firmę Model Opakowania Sp. z o. o. z siedzibą w Biłgoraju w kwocie 2000 tysięcy złotych i dzięki temu dzieci i młodzież może rozwijać swoje zainteresowania literackie, plastyczne i fotograficzne. Obecnie młodzież z Gimnazjum im. kard Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie na warsztatach fotograficznych „Z książki do wyobraźni” wykonywała według własnych pomysłów fotografie wybranych postaci literackich.

22 maja 2017
Czytaj więcej o: Książki i sesja fotograficzna

Powiatowy konkurs głośnego czytania „Radość czytania- 2017”- XVI edycja - eliminacje gminne 12.05.2017 r.

Przejdź do - Powiatowy konkurs głośnego czytania  „Radość czytania- 2017”- XVI edycja - eliminacje gminne 12.05.2017 r.

Wśród wiosennych bukietów i książek  2 maja przez półtorej godziny delektowaliśmy się interpretacjami przygotowanymi przez uczniów szkoły podstawowej wybranych fragmentów literackich. W tym dniu Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie odbyły się eliminacje gminne Powiatowego konkursu czytelniczego pn. „Radość czytania’ 2017” ogłoszonego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju.

16 maja 2017
Czytaj więcej o: Powiatowy konkurs głośnego czytania „Radość czytania- 2017”- XVI edycja - eliminacje gminne 12.05.2017 r.

Podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pn. „Malowane Poezją”

Przejdź do - Podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego  pn. „Malowane Poezją”

Od recytacji wiersza Wisławy Szymborskiej „Radość pisania”, który tak pięknie oddaje malowanie obrazów słowem w wykonaniu gimnazjalistki Kamili Czerniak rozpoczęło się 11 maja w Aleksandrowie uroczyste podsumowanie konkursu „Malowane poezją”.

Na przełomie 2016 r. i 2017 r. Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie z Biblioteką Szkolną i Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny, Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Urzędem Gminy  w Aleksandrowie zorganizowała już dziesiątą edycję konkursu plastycznego pn. „MALOWANE POEZJĄ” o zasięgu ogólnopolskim dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Patronat honorowy nad nim objęli: Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Wójt Gminy Aleksandrów, natomiast patronat medialny: „Portal Księgarski”, „Poradnik Bibliotekarza, „Guliwer” i „Nowa Gazeta Biłgorajska”.

16 maja 2017
Czytaj więcej o: Podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pn. „Malowane Poezją”

Grażyna Bąkiewicz w Aleksandrowie

Przejdź do - Grażyna Bąkiewicz w Aleksandrowie

Grażyna Bąkiewicz – pisarka, historyk, nauczyciel, dziennikarka. W 1978 r. ukończyła historię na Uniwersytecie Łódzkim. Po sukcesie w ogólnopolskim konkursie na bajkę (1985) zajęła się pisaniem, najpierw dla dzieci, potem dla młodzieży i dorosłych. Za debiutancką powieść O melba otrzymała I nagrodę IBBY (Książka Roku 2002). Kolejne książki utrwaliły jej pozycję jako jednej z najlepszych polskich pisarek literatury młodzieżowej. Mieszka w Łodzi.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gra%C5%BCyna_B%C4%85kiewicz

Pisarka Grażyna Bąkiewicz spotkała się z czytelnikami w Aleksandrowie 27 kwietnia bieżącego roku. W wydarzeniu tym uczestniczyła młodzież  z Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie i Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie oraz Dyskusyjny Klub Książki „Okładka”.

2 maja 2017
Czytaj więcej o: Grażyna Bąkiewicz w Aleksandrowie

Zadrzewiamy przedszkolne place

Przejdź do - Zadrzewiamy przedszkolne place

Wójt Józef Henryk Biały zorganizował akcję sadzenia drzew na placach  przedszkola „Leśne Skrzaty”. Adekwatnie do nazwy ulicy Klonowej, przy której znajduje się przedszkole w  Aleksandrowie Pierwszym posadzono klony natomiast na placach zabaw zarówno przy ulicy Klonowej jak i Wesołej pojawiły się  lipy, wierzby, kasztanowce, jarzębiny oraz platany.

W akcji sadzenia 200 młodych drzewek , przekazanych przez Nadleśnictwo Józefów i  Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski, uczestniczył Wójt Gminy oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów -   Stanisław Nawrocki wraz z pracownikami.

26 kwietnia 2017
Czytaj więcej o: Zadrzewiamy przedszkolne place

Dlaczego lubimy czytać książki?- wystawa w Aleksandrowie i Vianie

Przejdź do - Dlaczego lubimy czytać książki?- wystawa w Aleksandrowie i Vianie

Najciekawsze wypowiedzi czytelników polskich i hiszpańskich (w językach narodowych oraz języku angielskim) kończących zdanie „Lubię czytać książki, bo…” można przeczytać na bliźniaczych wystawach pod tym samym tytułem. Ekspozycję prezentuje Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie i Biblioteca Pública de Viana w Hiszpanii z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia.

26 kwietnia 2017
Czytaj więcej o: Dlaczego lubimy czytać książki?- wystawa w Aleksandrowie i Vianie