Akcja „Każdy Cel jest ważny!” w Aleksandrowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 listopada 2022

Gminna Biblioteka Publiczna w w Aleksandrowie i Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” realizowała akcję „Każdy Cel jest ważny!”, której celem było włączenie się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju świata, uwzględniające aspekt ekonomiczny, społeczny i środowiskowy.

Akcja „Każdy Cel jest ważny!” była realizowana w ramach Programu DKK  finansowanego ze środków Instytutu Książki. Akcja była współorganizowana z Okręgiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie.  Działanie to trwało od kwietnia do października 2022 roku. Promowała ona 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 ONZ, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku. Skupiają się one wokół 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo (ang. 5xP : people, planet, prosperity, peace, partnership). Cele obejmują szeroki zakres wyzwań, m. in.: uwrażliwienie na kwestię szeroko rozumianego ubóstwa i głodu, promująca dobre zdrowie i jakość życia, dobrą jakość edukacji, czystą i dostępną energię, wzrost gospodarczy i godną pracę, innowacyjność, mniej nierówności, zrównoważone miasta i społeczności, odpowiedzialną produkcję i konsumpcję, działania z dziedziny klimatu. Jak zwracają uwagę główni organizatorzy są to najważniejsze wyzwania naszych czasów. Przedstawiają wizję budowy lepszego świata z korzyścią dla mieszkańców planety oraz jego naprawy.  Była ona skierowana do młodzieży w wieku 12- 14 lat oraz do sześciolatków (jedne zajęcia).

W ramach akcji odbyło się 6 otwartych spotkań na temat jednego lub kilku wybranych z dobranymi odpowiednio książkami oraz 1 zajęcia dla przedszkolaków. Uczestniczyło w tych wydarzeniach ogółem poza klubowiczkami 48 osób (młodzież ze szkoły podstawowej, rówieśnicy klubowiczek i przedszkolaki).

Klub przygotował z okazji każdego spotkania specjalny plakat informacyjny. Plakaty były zamieszczane w mediach społecznościowych biblioteki (Facebook) oraz w formie tradycyjnej w bibliotece, szkole podstawowej i przedszkolu.

Podczas spotkań staraliśmy się zachować ideę spotkań DKK były więc dyskusje, ciasteczka albo inne przysmaki, czas na „ploteczki” i nowinki jak spotkania z gośćmi, czy przegląd fotografii itp. a wszystko kręciło się wokół podjęcia działań na rzecz promocji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

25 kwietnia 2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach akcji. Poświęcone było dyskusji  nad książką „W poszukiwaniu matki drzew" - Suzanne Simard.

Skupiało się ono wokół celów:  15. Życie na lądzie i 13. Działania w dziedzinie klimatu. W spotkaniu uczestniczyły klubowiczki i młodzież, która zainteresowała się tą tematyką. Część osób przeczytała całą książkę inni tylko recenzje w Internecie.  ,,W poszukiwaniu matki drzew" to książka  bardzo ciekawa. Widać ogromną pracę badawczą

i obserwację jaką włożyła autorka - badaczka by poznać tajemnice lasu i zaprosić czytelników do ich zgłębiania. Jak sama pisze ,,to nie jest książka o tym jak mamy ratować drzewa. To książka o tym jak drzewa mogą ocalić nas." Gościem specjalnym spotkania był Ryszard Bździuch, bibliotekarz, amator przyrodnik i fotograf. Opowiedział on młodzieży o wyjątkowych cechach wybranych gatunków jak dąb, buk, jodła czy sona,  o tym jak poznajemy wiek drzew i jak możemy sadzić drzewa. Młodzi ludzie podkreślili, że drzewa nie tylko  zachwycają swoim pięknem ale mają ogromne znaczenie dla jakości naszego życia.

19 maja 2022 r. odbyło się drugie spotkanie Tym razem toczyło się ono wokół książki „Balsam dla duszy miłośnika psów”, w której znalazły się opowiadania takich autorów jak: Jack Canfield, Mark Victor Hansen, Marty Becker, Carol Kline, Amy D. Shojai. Skupiało się ono wokół celów: 15. Życie na lądzie.  i 13. Działania w dziedzinie klimatu. Uczestniczyły w nim klubowiczki i mała grupka młodzieży miłośników psów.  W czasie spotkania klubowiczki przeczytały fragmenty wybranych opowiadań,  które wywarły na nich szczególne wrażenie. Książka jak i te szczególnie konkretne usłyszane już na spotkaniu fragmenty stały się tematem do bardzo żywiołowej dyskusji. Psy bowiem wywierają na nas ogromny wpływ, również ten emocjonalny. To nasi czworonożni przyjaciele, którzy tak wiele radości wnoszą do naszego życia. Akceptują nas ludzi takimi jakimi jesteśmy (młodzież zastanawiała się nad ciekawą tezą,  ale czy my akceptujemy psy takimi jakimi są). Tutaj zdania były podzielone. To psy uczą nas być dobrymi ludźmi, bo właśnie takimi jesteśmy w oczach swojego pupila. Psy w opowiadaniach są bardzo różne: poważne, wesołe, odważne, dla każdego coś do wyboru.  Autorzy pomagają nam również zrozumieć jak wiele zależy od naszych czworonożnych przyjaciół,  którzy pomagają w zachowaniu równowagi życia na lądzie i również tej klimatycznej. Młodzież z pasją pokazywała zdjęcia swoich pupili, były ochy i achy. Jednym słowem chwaliliśmy się swoimi psami jak rodzice dziećmi. Książka nie wróciła na półkę ale poszła do jednej z uczestniczek spotkania  która była pierwsza w kolejce. Oby więcej tak trafnych wyborów czytelniczych.

3 czerwca 2022 r. odbyło się trzecie spotkanie w ramach akcji „Każdy Cel jest ważny!”.  Było poświęcone książce „Pajątyl” SIMON VAN DER GEST.

Skupiało się ono wokół celów: 15. Życie na lądzie.  i 13. Działania w dziedzinie klimatu. Uczestniczyły w nim klubowiczki i grupka młodych ludzi, która odpowiedziała na zaproszenie klubu. W sekretnej piwnicy pod altanką Hidde, dziesięciolatek, przechowuje kolekcję owadów. To jego sekretne „laboratorium”, gdzie hoduje swoje ukochane ślimaki, pasikoniki i jelonkowate. Szczęśliwie oddaje się swojej pasji do momentu, kiedy jego starszy brat zaczyna mu wygrażać - chce zająć piwnicę i urządzić w niej salę prób swojego zespołu. Między braćmi wybucha wojna. Opowieść o braterskiej kłótni zamienia się w przepiękną i głęboką historię o trwałej i niezniszczalnej więzi między rodzeństwem. To także opowieść o mądrości dzieci ich prawdziwości i pasji. Co prawda przyroda  a szczególnie świat owadów nie jest tutaj głównym wątkiem, ale autor poprzez umiejętne wprowadzenie świata owadów uświadamia nam, że musimy robić wszystko aby nie naruszać równowagi przyrodniczej. Nie zabrakło również emocjonującej wymiany zdań np.: jakie owady budzą największy wstręt czy zachwyt, jakie owady widzieli uczestnicy najciekawsze czy najdziwniejsze. „Książka, która pomogła trochę odczarować nam niechęć do owadów”- tak stwierdzili uczestnicy spotkania.

            14 czerwca 2022 r. odbyło się już czwarte spotkanie. Było poświęcone książce Danuty Tymowskiej „Jane Goodall. Pani od szympansów”. 

Skupiało się ono wokół celów: 15. Życie na lądzie i -13. Działania w dziedzinie klimatu. Tradycyjnie uczestniczyły w nim klubowiczki i grupka młodzieży zainteresowana ochroną przyrody. Na początku dziewczynki krótko przestawiły treść tej pozycji. Opowiada ona

o niezwykłej kobiecie, jej pasji, odwadze oraz sile więzi ze światem zwierząt. Jak pisze wydawca „Młoda Brytyjka Jane zabiera lornetkę, kilka talerzy, namiot i wyrusza do dżungli w głąb Afryki. Bez naukowego przygotowania zamierza badać szympansy. Prawie nikt w nią nie wierzył… Do dzisiaj jak podkreślają znawcy tego tematu jej badania to najstarsze i najbardziej szczegółowe studium gatunku, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na świecie. Jane Goodall to jedna z najbardziej niezwykłych i zdeterminowanych kobiet naszych czasów. Podróżniczka, pisarka, wysłanniczka pokoju ONZ, aktywistka, stałą się ikona ekologii

i nauki.  Odznaczona wieloma honorowymi tytułami oraz nagrodami. Uczestnicy stwierdzili, że jest ona wzorem do naśladowania. Pokazuje jak walczyć o naszą Ziemię, chronić zwierzęta ale taż jak realizować swoje pasje. Fajnie, że po spotkaniu znalazły się chętne osoby, które chciały wypożyczyć książkę.

Piąte już spotkanie odbyło się 26 września 2022 roku. Tym razem dyskusja toczyła się wokół książki „Małe wielkie rzeczy”, której autorem jest Henry Fraser, również jej główny bohater. To spotkanie skupiało się wokół celów: 3: Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt i  10: Zmniejszyć nierówności w krajach i między krajami.Uczestniczyły w nim organizatorki czyli klubowiczki ale też młodzież zainteresowana tą tematyką. Gościem specjalnym spotkania była Iza, dziewczynka z niepełnosprawnością (niedosłuch), która zechciała się podzielić się swoimi doświadczeniami. Na początku dziewczynki krótko przedstawiły treść tej pozycji. Henry Fraser miał siedemnaście lat, kiedy w wyniku tragicznego wypadku w jednej chwili zmieniło się niemal wszystko, stał się sparaliżowany od szyi w dół. W swojej książce opisuje on jak musiał zmierzyć się z nową rzeczywistością szczególnie o tym jak uczył się przyjmować i akceptować zły obrót spraw oraz doszukiwać się czegoś pozytywnego w każdej sytuacji. Jego filozofia życiowa opiera się na założeniu, że „Każdy dzień to dobry dzień”. To przepiękna opowieść o wdzięczności oraz sile tkwiącej w każdym z nas, która pokona największe trudności. „Henry Fraser to jedna z najbardziej niezwykłych osób, jakie spotkałam” - tak napisała J.K. Rowling, autorka serii o Harrym Potterze i przedmowy do tej właśnie książki. W drugiej części Iza opowiedziała jak na pozór zwykłe rzeczy mogą stać się poważnymi trudnościami gdy borykamy się z jakąś niepełnosprawnością i ile jeszcze trzeba zrobić aby wyrównać szanse. Uczestnicy bardzo spontanicznie dziękowali jej brawami za odwagę, że zechciała się podzielić z nimi swoją historią.  Książka „Małe wielkie rzeczy” i spotkanie, stały się też pretekstem do rozmów o  służbie zdrowia a także o  nierównościach w różnych krajach. Młodzież zaczęła się wymieniać swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Jedna z dziewczynek np. wspomniała o nowym cyklu reportaży w telewizji „Dzieci świata”, zobaczyła jak ciężko pracują dzieci w kopalniach miki i to nią wstrząsnęło.  Młodzież bardzo emocjonalnie dyskutowała o  różnicach społecznych i o tym,  że również my mamy wpływ na to aby je zacząć niwelować. Podsumowaniem dyskusji był wniosek, że wszyscy mamy prawo do równego startu i ten rozwój powinien być zrównoważony.  To również zadanie dla nas -zastanówmy się chociażby czy potrzebna nam jest kolejna bluzka. Musimy wierzyć również, że rządzący zaczną współpracować między sobą i podejmować dobre decyzje dla rozwoju całego świata.

Szóste spotkanie odbyło się 1 października o godz. 20,30 podczas Nocy Bibliotek. Rozpoczęła się dyskusja, której tematem była  książka „Atlas ziół. Kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących” Aleksandra Halarewicz. Uczestniczyły w nim klubowiczki i uczestniczki Nocy.  Skupiało się ono wokół celów: 3. Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt i 2. Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo.  Dziewczynki krótko opowiedziały co można znaleźć w tym atlasie, czyli 120 roślin dziko rosnących. Autorka pokazała, że są one jadalne. Wspierają nasze zdrowie, nieźle smakują, mogą też pomagać w zrównoważonej produkcji żywności i chronić klimat. Potem uczestniczki wymieniały się swoimi doświadczeniami na temat wykorzystania ziół i tzw. chwastów, no i zaczęło się. Okazało się że kilka osób już ma doświadczenia np. z mniszkiem lekarskim czyli popularnie mówiąc mleczem, pokrzywą. Podczas dyskusji wyniknął też temat marnowania żywności oraz głodu na świecie.  Młodzi ludzie podsumowali, że warto uczyć się racjonalnego wykorzystania żywności, dzielić się nią i korzystać mądrze z tego co daje nam natura.

Siódme spotkanie kończące akcję a tak właściwe to zajęcia kończące „Pomoc dla KLIMATU” odbyły się 19.10.2022 roku. Oparte były na książkach:

 -„Czy wiecie, jak pomóc planecie?” Magdalena Młodnicka, Ola Makowska

- „Skąd się wzięła ta pogoda? Wiersze dla dzieci”

-„Uratuj Ziemię!” Patrick George

dodatkowo

-„Co się dzieje z pogodą?” Ertimo Laura, Ahokoivu Mari

-„Ocieplenie klimatu” Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian

- „Śmieci” Gerda Raidt

(załączony scenariusz)

Zajęcia skupiały się wokół celu 13. Działania w dziedzinie klimatu.  Uczestniczyły w nim organizatorki czyli klubowiczki i grupa sześciolatków z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie. Klubowiczki z DKK „Okładka” na spotkaniu roboczym wybrały książki dla dzieci o ekologii, na bazie, których przygotowały zajęcia. Dziewczynki aby podkreślić charakter zajęć  ubrały się na zielono. Podczas zajęć było głośne czytanie ale nie takie zwykłe tylko interaktywne. Dzieci mocno w nim uczestniczyły, na co pozwalały czytane książki jak  „Uratuj Ziemię!”  i „Czy wiecie, jak pomóc planecie?”. Był to fajny sposób na zdobycie i utrwalenia wiedzy przez dzieci jak mogą wpływać na ochronę klimatu. To potem też ułatwiało dyskusję wokół książek. Maluchy bardzo aktywnie rozmawiały o tym co usłyszały i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Dzieci także podnosiły swoją świadomość ekologiczną poprzez zabawy ruchowe, chociażby: szukając pogody i klimatu, tańcząc z parasolkami klimatyczny taniec czy jadąc pociągiem dla klimatu. Wykonały też prac plastyczne, które stworzyły wystawę „Pory roku i pogoda za oknem” czy parasolki. Podsumowaniem zajęć był mini teatrzyk i wybrzmiały wspólnie ułożone zasady jak możemy w prosty sposób na co dzień pomóc Ziemi.  Na koniec był czas na książki zabawki i wypożyczenie książek do domu przez dzieci. Zajęcia poprzez zabawę i  pokazanie świetnych książek pomogły dzieciom w zdobyciu wiedzy na temat klimatu i możliwości jego ochrony, rozwijaniu postaw proekologicznych czy w poznaniu związku  pomiędzy naszymi zachowaniami życia codziennego a zmianami klimatu. Bardzo fajnym atutem zajęć była także integracja między nastolatkami i przedszkolankami. Były one także potwierdzeniem, że młodzież ma ogromny potencjał.

 

Młodzież skupiona w DKK „Okładka” działającym przy GBP w Aleksandrowie wykazała się dużą kreatywnością podczas realizacji  akcji „Każdy Cel jest ważny!”. Dziewczynki aktywnie same wyszukiwały książek, o których chciały dyskutować ale również odpowiadały pozytywnie na polecone im przez moderatorkę pozycje.  Klubowiczkom udało się również zachęcić rówieśników do udziału w spotkaniach, wypożyczenia książek, które były bohaterkami spotkań,  a co najważniejsze do  podjęcia działań na rzecz ochrony Ziemi chociażby poprzez zmianę prostych codziennych przyzwyczajeń jak szmaciana torba na zakupy, zakręcie kranu w trakcie mycia zębów, itd.

Dyskusyjny Klub Książki „Okładka”  aktywnie włączył się  w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju świata. Były to tylko spotkania i podjęte dyskusje o wybranych książkach nawiązujących swoimi treściami do tych celów. Jednak te wspólne działania tworzone przez młodych dla młodych  mocno zainspirowały nastolatków do większej uwagi wokół tego co dzieje się z naszą planetą Ziemią  i podjęcia  działań na rzecz jej ochrony. Książki też mogą pomóc nam być eko i żyć w stylu zero waste.

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-11-22
Data publikacji:2022-11-22
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1084